Uk Open Underway – Results and Round Up.

The Ladbrokes UK Open is underway in its 2020 iteration. Lisa Ashton has fallen at the first fence, defeated by Mike de Decker, and Fallon Sherrock has also been knocked out. Former World Champion Scott Waites has made a strong start and has already claimed two victories. Adam Smith Neale joins the list of the early departed, Callan Rydz defeated the former Winmau World Master six – three.

Waites is moving through the field strongly on day one.

2020 Ladbrokes UK Open
Friday March 6
Afternoon Session (1100 GMT Start, 1200 GMT on Main Stage)
First, Second & Third Rounds 
Main Stage

Mike De Decker 6-2 Lisa Ashton (R1)
Scott Waites 6-4 Damon Heta (R1)
Kyle McKinstry 6-1 Fallon Sherrock (R1)
Mark McGeeney 6-5 Scott Baker (R2)
John Michael 6-5 Jeff Smith (R2)
Kevin Doets 6-3 David Pallett (R2)
Kyle McKinstry 6-4 Jason Heaver (R2)
Luke Humphries v Kyle Anderson (R3)
Kim Huybrechts v Robert Thornton (R3)
Josh Payne v Luke Woodhouse (R3)

LIGHTS, CAMERA - BUT NO ACTION
Photo; DG Media/PDC Europe

Stage Two
Cody Harris 6-5 Scott Taylor (R1)
Kai Fan Leung 6-3 Kelvin Self (R1)
Karel Sedlacek 6-0 Adam Hunt (R1)
Alan Tabern 6-2 Keane Barry (R1)
Andy Hamilton 6-3 Patrick Lynskey (R1)
Dirk van Duijvenbode 6-0 Marko Kantele (R2)
Scott Waites 6-1 Geert Nentjes (R2)
Mike De Decker 6-5 Daniel Larsson (R2)
Bradley Brooks 6-2 Nick Kenny (R2)
Ryan Searle 6-5 Cristo Reyes (R3)
William O’Connor 6-2 Jan Dekker (R3)
Vincent van der Voort v John Michael (R3)
William Borland v Mike De Decker (R3)

Czech star Karel Sedlacek claimed a strong win over Barrie Bates 6-2. Photo: Lawrence Lustig/PDC

Stage Three
Steffen Siepmann 6-4 Krzysztof Kciuk (R1)
Peter Jacques 6-4 Ciaran Teehan (R1)
Steve Brown 6-5 Michael Barnard (R1)
Daniel Larsson 6-5 Ryan Meikle (R1)
Harry Ward 6-5 Gavin Carlin (R2)
Kai Fan Leung 6-2 Kirk Shepherd (R2)
Karel Sedlacek 6-2 Barrie Bates (R2)
Rhys Hayden 6-4 James Richardson (R2)
Richard North 6-4 Ron Meulenkamp (R3)
Steve West 6-2 Conan Whitehead (R3)
Bradley Brooks 6-4 Devon Petersen (R3)
Wesley Harms v Martin Atkins (R3)
Stephen Burton v Kyle McKinstry (R3)

Stage Four
Jason Askew 6-4 Greg Ritchie (R1)
Jason Heaver 6-0 Jesus Noguera (R1)
Adam Smith-Neale 6-4 Ben Cheeseman (R1)
Nathan Rafferty 6-3 Darren Beveridge (R1)
Andy Boulton 6-2 Reece Robinson (R2)
Maik Kuivenhoven 6-3 Nathan Derry (R2)
Wesley Harms 6-5 Justin Smith (R2)
Madars Razma 6-4 Derk Telnekes (R2)
Jamie Lewis 6-5 Ross Smith (R3)
Ted Evetts v James Wilson (R3)
Steve Lennon v Alan Tabern (R3)
Mickey Mansell v Niels Zonneveld (R3)

Stage Five
Stephen Burton 6-1 Adam Huckvale (R1)
Rhys Hayden 6-5 James Clark (R1)
Bradley Brooks 6-5 Cameron Menzies (R1)
Harald Leitinger 6-1 Kevin Burness (R1)
Jonathan Worsley 6-4 Matt Clark (R2)
Steffen Siepmann 6-2 Carl Wilkinson (R2)
Ted Evetts 6-1 Berry van Peer (R2)
Alan Tabern 6-3 Steve Brown (R2)
Justin Pipe 6-3 Kai Fan Leung (R3)
Ryan Joyce 6-2 Yordi Meeuwisse (R3)
Lewis Williams 6-4 Jose De Sousa (R3)
Nathan Rafferty v Jamie Hughes (R3)

Stage Six
Wesley Harms 6-3 Aaron Beeney (R1)
Danny van Trijp 6-4 Boris Koltsov (R1)
William Borland 6-2 Andrew Davidson (R1)
Lewis Williams 6-5 Robert Owen (R1)
Jason Lowe 6-1 Cody Harris (R2)
Martin Atkins 6-2 Christian Bunse (R2)
Nathan Rafferty 6-1 Mike van Duivenbode (R2)
Niels Zonneveld 6-4 Andy Hamilton (R2)
Gabriel Clemens 6-3 Maik Kuivenhoven (R3)
Dirk van Duijvenbode 6-3 Darius Labanauskas (R3)
Rhys Hayden 6-2 Toni Alcinas (R3)
Matthew Edgar 6-3 Callan Rydz (R3)

Stage Seven
Martin Atkins 6-5 Ryan Murray (R1)
Callan Rydz 6-5 Shane McGuirk (R1)
Wayne Jones 6-1 Gary Blades (R1)
Berry van Peer 6-3 Owen Roelofs (R1)
Jason Askew 6-5 Rowby-John Rodriguez (R2)
Yordi Meeuwisse 6-3 Peter Jacques (R2)
Lewis Williams 6-3 Adrian Gray (R2)
Joe Murnan 6-3 Harald Leitinger (R2)
Martin Schindler 6-4 Benito van de Pas (R3)
Andy Boulton 6-4 Mark McGeeney (R3)
Jonathan Worsley v Jason Lowe (R3)
Madars Razma v Scott Waites (R3)

Stage Eight
Justin Smith 6-3 Andy Jenkins (R1)
Derk Telnekes 6-3 Martijn Kleermaker (R1)
James Richardson 6-4 Darren Penhall (R1)
Kevin Doets 6-1 Alfie Thompson (R1)
Stephen Burton 6-4 Vincent van der Meer (R2)
Conan Whitehead 6-3 Wayne Jones (R2)
William Borland 6-0 Danny van Trijp (R2)
Callan Rydz 6-3 Adam Smith-Neale (R2)
Jelle Klaasen 6-4 Jason Askew (R3)
Harry Ward 6-3 Steffen Siepmann (R3)
Joe Murnan 6-3 Karel Sedlacek (R3)
Simon Stevenson 6-5 Kevin Doets (R3)

Schedule of Play
Friday March 6
Afternoon Session (1100 GMT start – 1200 GMT start on Main Stage)

First, Second & Third Rounds
Main Stage, Stage Two & Stages Three-Eight

Evening Session (1900 GMT start)
Fourth Round
Main Stage, Stage Two & Stages Three-Eight

Saturday March 7 
Afternoon Session (1230 GMT start)
Fifth Round
Main Stage, Stage Two & Stages Three-Four

Evening Session (1900 GMT start)
Sixth Round
Main Stage & Stage Two
* NB Session times for Saturday amended from one session to two sessions.

Sunday March 8
Afternoon Session (1245 GMT start)

Quarter-Finals
Main Stage

Evening Session (1900 GMT start)
Semi-Finals & Final
Main Stage

Format
First, Second & Third Rounds – Best of 11 legs
Fourth, Fifth & Sixth Rounds & Quarter-Finals – Best of 19 legs
Semi-Finals & Final – Best of 21 legs

Prize Fund
Winner – £100,000
Runner-Up – £40,000
Semi-Finalists – £20,000
Quarter-Finalists – £12,500
Sixth Round Losers – £7,500
Fifth Round Losers – £4,000
Fourth Round Losers – £2,000
Third Round Losers – £1,000
Total – £450,000