German Darts Masters Draw/Schedule

German Darts Masters Draw/ScheduleThe PDC European Tour returns to action from March 26-28 with the German Darts Masters at the Ballhausforum in Munich.

The 48-player sell-out event commences with the first round on Saturday, with play across two sessions as the 32 qualifiers face off.

The field will be finalised on Friday night following the Host Nation Qualifier in Munich, which will see the final four places taken by German players.

Sunday sees the 16 seeded players enter at the second round stage, including reigning German Darts Masters champion Michael van Gerwen and World Champion Gary Anderson, with the third round on Monday afternoon and the quarter-finals, semi-finals and final on Monday evening.

The German Darts Masters is available to watch worldwide for all www.LIVEPDC.TV Subscribers.

Live coverage with faster streams is also available at the following betting websites:

Adjarabet (Georgia) – www.adjarabet.com
Bet365 (Worldwide) – www.bet365.com
Betfair (UK, Ireland, Spain & Denmark) – www.betfair.com
Tempobet (Worldwide) – www.tempobet700.com

Live Scores will be available at the PDC Live Scores website, http://live.dartsdata.com.

German Darts Masters
European Tour Event Two
Ballhausforum, Dolce Hotel, Munich

Saturday March 26
First Round

Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm UK time)

Mark Walsh v Thomas Junghans
John Michael v Ronny Huybrechts
Cristo Reyes v Mark Barilli
Jeffrey de Graaf v Darren Johnson
Host Nation Qualifier 3 v John Bowles
Daryl Gurney v Dimitri Van den Bergh
Host Nation Qualifier 2 v Peter Hudson
Andrew Gilding v James Richardson

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm UK time)

Mike Zuydwijk v Joe Cullen
Kevin Painter v Stuart Kellett
Chris Dobey v Ben Davies
Host Nation Qualifier 1 v William O’Connor
Jermain Wattimena v Alan Norris
Host Nation Qualifier 4 v James Wilson
Stephen Bunting v Steve Beaton
Devon Petersen v Nathan Aspinall

Sunday March 27
Second Round

Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm UK time)

Brendan Dolan (14) v Reyes/Barilli
Justin Pipe (16) v Painter/Kellett
Terry Jenkins (11) v Gilding/Richardson
Ian White (7) v Walsh/Junghans
Robert Thornton (9) v Dobey/Davies
James Wade (4) v Zuydwijk/Cullen
Kim Huybrechts v HNQ1/O’Connor
Dave Chisnall (8) v Wattimena/Norris

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm UK time)

Adrian Lewis (6) v HNQ3/Bowles
Jelle Klaasen (10) v Michael/R Huybrechts
Michael Smith (2) v de Graaf/Johnson
Peter Wright (3) v Bunting/Beaton
Mensur Suljovic (15) v HNQ4/Wilson
Gary Anderson (12) v Gurney/Van den Bergh
Benito van de Pas (13) v Petersen/Aspinall
Michael van Gerwen (1) v HNQ2/Hudson

Monday March 28

Afternoon Session (1pm-5pm local time, 12pm-4pm UK time)
Third Round

Evening Session (7pm-11pm local time, 6pm-10pm UK time)
Quarter-Finals
Semi-Finals
Final

All games are the best of 11 legs.

Tournament Draw Bracket

Peter Wright (3) v Stephen Bunting/Steve Beaton
Brendan Dolan (14) v Cristo Reyes/Mark Barilli
Adrian Lewis (6) v HNQ3/John Bowles
Terry Jenkins (11) v Andrew Gilding/James Richardson
Ian White (7) v Mark Walsh/Thomas Junghans
Jelle Klaasen (10) v John Michael/Ronny Huybrechts
Michael Smith (2) v Jeffrey de Graaf/Darren Johnson
Mensur Suljovic (15) v HNQ4/James Wilson
James Wade (4) v Mike Zuydwijk/Joe Cullen
Benito van de Pas (13) v Devon Petersen/Nathan Aspinall
Kim Huybrechts (5) v HNQ1/William O’Connor
Gary Anderson (12) v Daryl Gurney/Dimitri Van den Bergh
Dave Chisnall (8) v Jermaine Wattimena/Alan Norris
Robert Thornton (9) v Chris Dobey/Ben Davies
Michael van Gerwen (1) v HNQ2/Peter Hudson
Justin Pipe (16) v Kevin Painter/Stuart Kellett