Czech Darts Open – Draw and Details

ROBERT THORNTON will make his return to European Tour action against Stephen Bunting in the first round of the 2019 Czech Darts Open, as the inaugural tournament in Prague begins on Friday.

Betway Premier League - Night Eight Round-Up

THORNTON MEETS BUNTING AS INAUGURAL CZECH DARTS OPEN COMMENCES

The ninth European Tour event of 2019 will see 48 players battling it out at the PVA Expo for £140,000 in prize money from June 28-30, with the action streamed through video.pdc.tv and bookmakers’ websites worldwide.

Friday’s first round will see 32 qualifiers competing across two sessions, before the 16 seeded players enter the action in Saturday’s round two.

The clash between former European Tour event winner Thornton and world number 18 Bunting will headline Friday’s opening day of action, as the Scot makes his second European Tour appearance of the year.

Thornton is one of 11 players starring in this weekend’s event who have a chance to reach the Betfred World Matchplay through the ProTour Order of Merit.

The Czech event will be the final ranking tournament before the qualification cut-off for Blackpool, with the 32-player field for the prestigious event to be confirmed on Sunday.

Thornton is one of seven players who would have to take the £25,000 top prize in Prague if they were to sensationally break into a qualifying place.

Keegan Brown will face Host Nation Qualifier Ondrej Plsek in round one, where a win would be enough to move the former World Youth Champion above Kyle Anderson and into a qualification spot, although that position may come under threat depending on other results.

World Cup finalist William O’Connor must reach the quarter-finals if he is to snatch a World Matchplay place, and he faces Host Nation Qualifier Vaclav Shieferdecker in the opening round.

Dutchman Ron Meulenkamp and Steve West both need runs to the semi-finals, and they will play Host Nation Qualifier Jan Hlavacek and Mervyn King respectively.

Along with Thornton, Jamie Hughes, Ted Evetts, Brendan Dolan, Justin Pipe, Rowby-John Rodriguez and Madars Razma must win the Czech Darts Open if they are to make it to the Winter Gardens.

Round One will also see Australia’s Corey Cadby make his European Tour debut against Dutch youngster Wessel Nijman, while 2019 Players Championship event winners Krzysztof Ratajski and Glen Durrant will take on Ted Evetts and Daniel Larsson respectively.

Danish Darts Open finalist Chris Dobey will face Poland’s Sebastian Steyer, who won through Thursday’s East European Qualifier, while Czech World Cup ace Karel Sedlacek meets Brendan Dolan after he completed the Host Nation Qualifiers.

2019 Czech Darts Open

Tournament Draw Bracket – Second Round Onwards

Michael van Gerwen (1) v Ondrej Plsek/Keegan Brown

Darren Webster (16) v Danny Noppert/Stefan Bellmont

Mensur Suljovic (8) v William Borland/John Henderson

Ricky Evans (9) v Krzysztof Ratajski/Ted Evetts

Peter Wright (5) v Stephen Bunting/Robert Thornton

Joe Cullen (12) v Chris Dobey/Sebastian Steyer

Daryl Gurney (4) v Vaclav Shieferdecker/William O’Connor

Jonny Clayton (13) v Jermaine Wattimena/Kevin Garcia

Ian White (2) v Karel Sedlacek/Brendan Dolan

Nathan Aspinall (15) v Andrew Gilding/Rowby-John Rodriguez

Adrian Lewis (7) v Jamie Hughes/Devon Petersen

Steve Beaton (10) v Ron Meulenkamp/Jan Hlavacek

James Wade (6) v Mervyn King/Steve West

Michael Smith (11) v Wessel Nijman/Corey Cadby

Gerwyn Price (3) v Glen Durrant/Daniel Larsson

Simon Whitlock (14) v Madars Razma/Justin Pipe

Schedule of Play

Friday June 28

First Round

Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)

Danny Noppert v Stefan Bellmont

Madars Razma v Justin Pipe

Jermaine Wattimena v Kevin Garcia

Karel Sedlacek v Brendan Dolan

Wessel Nijman v Corey Cadby

William Borland v John Henderson

Ondrej Plsek v Keegan Brown

Andrew Gilding v Rowby-John Rodriguez

Evening Session (1915 local time, 1815 BST)

Glen Durrant v Daniel Larsson

Mervyn King v Steve West

Vaclav Shieferdecker v William O’Connor

Krzysztof Ratajski v Ted Evetts

Chris Dobey v Sebastian Steyer

Ron Meulenkamp v Jan Hlavacek

Stephen Bunting v Robert Thornton

Jamie Hughes v Devon Petersen

Saturday June 29

Second Round

Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)

Jonny Clayton (13) v Jermaine Wattimena/Kevin Garcia

Darren Webster (16) v Danny Noppert/Stefan Bellmont

Simon Whitlock (14) v Madars Razma/Justin Pipe

Nathan Aspinall (15) v Andrew Gilding/Rowby-John Rodriguez

Daryl Gurney (4) v Vaclav Shieferdecker/William O’Connor

Ian White (2) v Karel Sedlacek/Brendan Dolan

Steve Beaton (10) v Ron Meulenkamp/Jan Hlavacek

James Wade (6) v Mervyn King/Steve West

Evening Session (1915 local time, 1815 BST)

Ricky Evans (9) v Krzysztof Ratajski/Ted Evetts

Joe Cullen (12) v Chris Dobey/Sebastian Steyer

Peter Wright (5) v Stephen Bunting/Robert Thornton

Michael van Gerwen (1) v Ondrej Plsek/Keegan Brown

Mensur Suljovic (8) v William Borland/John Henderson

Gerwyn Price (3) v Glen Durrant/Daniel Larsson

Adrian Lewis (7) v Jamie Hughes/Devon Petersen

Michael Smith (11) v Wessel Nijman/Corey Cadby

Sunday June 30

Afternoon Session (1300 local time, 1200 BST)

Third Round

Evening Session (1915 local time, 1815 BST)

Quarter-Finals

Semi-Finals

Final

Sunday’s games played in Draw Bracket order

Format

All games up to and including the quarter-finals are the best of 11 legs, with the semi-finals the best of 13 legs and the final the best of 15 legs.

ENDS

Written by Josh Phillips