BetVictor WCD – Preview, Draw & Schedule.

NETHERLANDS will begin the defence of their BetVictor World Cup of Darts title against Spain in Hamburg next month, with the draw for this year’s event now made.

Credit Pic: PDC L Lustig

The Dutch won their fourth title in last year’s event, with World Champion Michael van Gerwen set to be partnered in 2019 by debutant Jermaine Wattimena.

They will take on Spain – the 2010 semi-finalists – in the first round at the Barclaycard Arena in Hamburg on Friday, June 7.

England will be represented by Rob Cross and Michael Smith and they will take on the Philippines, while Scotland’s Gary Anderson and Peter Wright drew Denmark and will be in action on the opening night on Thursday, June 6.

Gerwyn Price and Jonny Clayton will compete as third seeds Wales, and they will meet Singapore, who will be captained by legendary Paul Lim.

Fifth seeds Australia, represented by Simon Whitlock and Kyle Anderson, will face Finland, while Northern Ireland will play South Africa.

Kim Huybrechts and Dimitri Van den Bergh reached the semi-finals for Belgium in 2018, and they will team up again as they take on Hong Kong in the opening round, while Mensur Suljovic will star for number eight seeds Austria, who will play Russia.

Host Nation Germany see Max Hopp and Martin Schindler continue the partnership which has seen them reach the quarter-finals for the past two years, and they will begin their campaign against Hungary on Thursday June 6.

The Republic of Ireland will be represented by Steve Lennon and recent Players Championship event winner William O’Connor, and they will meet Greece.

USA stalwart Darin Young will be partnered by Chuck Puleo, and they will meet China, while Canada are set to take on Italy.

Krzysztof Ratajski will head up a Polish side against the Czech Republic, Diogo Portela’s Brazil will meet Sweden, Gibraltar will come up against Japan and Lithuania will play New Zealand.

The BetVictor World Cup of Darts will be held from June 6-9 at the Barclaycard Arena in Hamburg, Germany.

Broadcast live on Sky Sports, the tournament will see 32 countries represented by two players each in the unique event which features both doubles and singles matches.

Tickets are available now through PDC Europe at www.pdc-europe.tv.

2019 BetVictor World Cup of Darts

Draw Bracket

(1) England v Philippines

Republic of Ireland v Greece

(8) Austria v Russia

China v USA

(5) Australia v Finland

Italy v Canada

(4) Netherlands v Spain

Poland v Czech Republic

(2) Scotland v Denmark

Brazil v Sweden

(7) Belgium v Hong Kong

Hungary v Germany

(6) Northern Ireland v South Africa

New Zealand v Lithuania

(3) Wales v Singapore

Gibraltar v Japan

First Round Schedule of Play

Thursday June 6 (1900 local time)

Gibraltar v Japan

Northern Ireland v South Africa

New Zealand v Lithuania

Belgium v Hong Kong

Brazil v Sweden

Wales v Singapore

Hungary v Germany

Scotland v Denmark

Friday June 7 (1900 local time)

China v USA

Italy v Canada

Poland v Czech Republic

Republic of Ireland v Greece

England v Philippines

Austria v Russia

Australia v Finland

Netherlands v Spain

Nations & Competing Players

(Seed 1) England – Rob Cross & Michael Smith

(Seed 2) Scotland – Gary Anderson & Peter Wright

(Seed 3) Wales – Gerwyn Price & Jonny Clayton

(Seed 4) Netherlands – Michael van Gerwen & Jermaine Wattimena

(Seed 5) Australia – Simon Whitlock & Kyle Anderson

(Seed 6) Northern Ireland – Daryl Gurney & Brendan Dolan

(Seed 7) Belgium – Kim Huybrechts & Dimitri Van den Bergh

(Seed 8) Austria – Mensur Suljovic & Zoran Lerchbacher

Brazil – Diogo Portela & Artur Valle

Canada – Dawson Murschell & Jim Long

China – Xiaochen Zong & Qingyu Zhan

Czech Republic – Pavel Jirkal & Karel Sedlacek

Denmark – Per Laursen & Niels Heinsøe

Finland – Marko Kantele & Kim Viljanen

Germany – Max Hopp & Martin Schindler

Gibraltar – Dyson Parody & Antony Lopez

Greece – John Michael & Veniamin Symeonidis

Hong Kong – Royden Lam & Kai Fan Leung

Hungary – Pal Szekely & Janos Vegso

Italy – Andrea Micheletti & Stefano Tomassetti

Japan – Seigo Asada & Haruki Muramatsu

Lithuania – Darius Labanauskas & Mindaugas Barauskas

New Zealand – Cody Harris & Haupai Puha

Philippines – Lourence Ilagan & Noel Malicdem

Poland – Krzysztof Ratajski & Tytus Kanik

Republic of Ireland – Steve Lennon & William O’Connor

Russia – Boris Koltsov & Aleksey Kadochnikov

Singapore – Paul Lim & Harith Lim

South Africa – Devon Petersen & Vernon Bouwers

Spain – Cristo Reyes & Toni Alcinas

Sweden – Dennis Nilsson & Magnus Caris

United States of America – Darin Young & Chuck Puleo

Event Schedule

Thursday June 6 (1900 local time, 1800 BST)

First Round x8

Gibraltar v Japan

Northern Ireland v South Africa

New Zealand v Lithuania

Belgium v Hong Kong

Brazil v Sweden

Wales v Singapore

Hungary v Germany

Scotland v Denmark

Friday June 7 (1900 local time, 1800 BST)

First Round x8

China v USA

Italy v Canada

Poland v Czech Republic

Republic of Ireland v Greece

England v Philippines

Austria v Russia

Australia v Finland

Netherlands v Spain

Saturday June 8

Afternoon Session (1300 local time, 1800 BST)

Second Round x4

Evening Session (1900 local time, 1800 BST)

Second Round x4

Sunday June 9

Afternoon Session (1200 local time, 1800 BST)

Quarter-Finals

Evening Session (1900 local time, 1800 BST)

Semi-Finals

Final

End.

Credits: Featured Pic: PDC/ PDC Europe